RAUAPUUDUS – 8 MÄRKI, MIS VÕIVAD SELLELE VIIDATA

Rauapuudus

Rauapuudus – mis sellele viitab?

  • Väsimus ja kurnatus – Üks levinumaid märke rauapuudusest, sest hapniku transport rakkudesse ei toimi ning see mõjutab kogu keha energiataset.
  • Kahvatu jume – See võib olla tingitud vähenenud verevoolust ning sellest, et rauapuudus aeglustab uute naharakkude teket.
  • Kihelustunne jalgades – Selle puhul tekib enamasti jalgades kipitav ebamugavustunne, mille puhul on inimesel vastupandamatu tung selle leevendamiseks ennast liigutada.
  • Pearinglus – See sümptom koos valuga rinnus on keha märguanne sellest, et peaksid pikali heitma, kuna hapniku juurdepääs ajusse ja südamesse on häiritud.
  • Küüned on muutunud hapraks ja juuksed langevad välja.
  • Ebatavalised isud – Rauavaeguses vaevlevad inimesed võivad tunda soovi süüa kummalisi asju, näiteks kriiti, savi, mulda või jääd
  • Oled apaatne – Sind ei huvita mitte miski — ei pere, lapsed, sõbrad, töö ega isegi lemmikasjad!
  • Sul pole võhma – Kui sa ühel hetkel ei jaksa enam oma tavapärast treeningut teha või hakkad hingeldama juba poolel teel trepist ülesse, ei jätku su kehas piisavalt hapnikku.

Raua allikateks on toit ja vereringes olev raud, mis vabaneb punavererakkude lagunemise tulemusena. Aneemia ehk rauavaeguse peamisteks tekkepõhjusteks peetakse raua puudust toidus, raua puudulikku imendumist seedetraktist ja raua kadu verejooksude korral.

Toiduainetest sisaldavad rauda kõik tumerohelised lehtköögiviljad, punane liha, kana, kala, maks, munakollane, täisteratooted, oad, herned, pähklid, kuivatatud puuvili ja rosinad. Raua paremaks imendumiseks 12-sõrmiksooles on vajalik C-vitamiin, selleks sobivad hästi tsitrusviljad või näiteks apelsinimahl.

Rauapreparaate tuleks võtta enne sööki tühja kõhuga, kuid tihti muutub see võimatuks, kuna sagedasemaks rauapreparaatide kõrvaltoimeks on seedetrakti ärritusnähud. Piima ja/või antatsiidide kasutamine samal ajal vähendab raua imendumist, seetõttu ei soovitata neid kasutada samal ajal rauapreparaatidega.