RASKE UINUDA? – MELATONIIN TOOB HEA UNE!

melatoniin toob une

Melatoniin on kehaomane hormoon, mille põhifunktsioon on une-ärkveloleku rütmi reguleerimine. Selle süntees toimub eeskätt öösel, sest pimedus stimuleerib melatoniini tootmist. Keha melatoniinitase hakkab suurenema hilisõhtul, saavutades maksimumi umbes kella 2-4 vahel öösel, millele järgneb langus. Päeval on melatoniinitase väga madal.

Millal on melatoniinist abi?

Näiteks vahetustega töö puhul! Kuna melatoniini uinumist soodustav toime on kõige märgatavam valgel ajal, võiks see enim sobida vahetustega töötajatele, kes vajavad päevasel ajal öise vahetuse järel uinumist.
Lennureiside puhul. Lühikese toimeaja ning päevast und soodustava toime tõttu sobib melatoniin und soodustama lendude ajal. Leevendamaks ajavööndivahetuse sündroomi, soovitatakse melatoniini võtta enne reisi 3–4 päeval (reisisihtkoha uinumisajal või ööseks). Sihtkohta jõudnuna soovitatakse 3–4 päeval melatoniini manustada enne voodisseminekut.
Hilise ja varase uneaja sündroomi korral. Melatoniinist võib abi olla inimestel, kelle loomulik magamise aeg on tavapärasest tugevalt hilisem või varasem ning kellel on seetõttu probleeme töös, õpingutes ja isiklikus elus.
Kõrgvererõhktõve puhul. On leitud, et melatoniin lühendab une saabumise aega kõrgvererõhu patsientidel. Kõrgvererõhktõve korral on teisigi und häirivaid tegureid peale võimaliku melatoniinitootmise alanemise.
Depressiooni leevenduseks. Depressiooni puhul on une-ärkvelolekusüsteemi töö häiritud, sageli on rütm nihkunud varasemaks. On võimalik, et melatoniin aitab reguleerida une-ärkvelolekurütmi depressiooni korral. Melatoniini saab kombineerida antidepressiivse raviga.
Kesknärvisüsteemi kahjustuste puhul. Häirete korral, kus kesknärvisüsteem hävib (nt neurodegeneratiivsed haigused, dementsus, ajutraumad), võib kahjustatud saada ka und reguleeriv süsteem. Melatoniin võib soodustada enam öisel ajal magamist.

(Allikas: http://eestinaine.delfi.ee/tervis/kuidas-melatoniin-ravib-unetust?id=69952657)

Baiks veebipoes on müügil Biaks Melatoniin Pluss Sprei, mis sisaldab lisaks melatoniinile ka punaka kannatuslille ja sidrunmelissi ekstrakte. Kannatuslille ekstrakt aitab vaimselt lõõgastuda ja tagada tervisliku une. Selle mõju on efektiivsem koos sidrunmelissiga, mis on samuti rahustava toimega.

Melatoniin Pluss spreid on väga mugav kasutada, kuna on tehtud pihusti kujul. Suukaudne pihusti tagab suurepärase imendumise, mis algab juba suuõõnes ning on lisaks ka meeldiva mustsõstra maitsega.